Prof.Dr. Ahmet NAYIR


Prof. Dr. Metin AHUNBAY

Anasayfa » Haberler » Prof. Dr. Metin AHUNBAY
share on facebook  tweet  share on google  print  

Prof. Dr. Metin AHUNBAY

"Haberler" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Prof.

İstanbul Teknik Üniversitesi Emekli Üyesi Prof. Dr. Metin AHUNBAY'ı 25.12.2014 tarihinde kaybettik.

Anahtar Kelimeler: Prof. Dr. Metin Ahunbay, Mimarlık Tarihi, İstanbul  Teknik Üniversitesi, Ayasofya Müzesi Bilim Kurulu Üyesi, İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Kürsüsü emekli öğretim üyesi, Bizans mimarisi ve sanatı, İTÜ Mimarlık Fakültesi 1961 yılı mezunu, Mimarlar Odası'nın 1634 Sicil Numaralı Üyesi, 2002 Yılı Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Ödülleri kapsamında Ayasofya onarımı nedeniyle "Onarım Özel Ödülü" sahibi, ICOMOS-Türkiye Üyesi,

19 Mayıs 1935’te İstanbul’da doğdu. 1961 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun  olduktan sonra Almanya’da Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi’nde, Erken Hıristiyanlık, Klasik, Bizans, Erken İslam Arkeolojisi öğrenimi gördü ve Kasım 1969’da “Kapadokya’da Serbest Haç Planlı Kiliseler” konulu tez çalışması ile doktor unvanını aldı.

1971 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü’nde asistan olarak çalışmaya başladı. Güneydoğu Anadolu’da Geçantik – Erken Ortaçağ Yapıları başlıklı teziyle Mart 1979’da doçent; Seleukia (Antalya) Mezarlık Bazilikası başlıklı tez çalışmasıyla 1988 yılında profesör oldu. 2002 yılında emekli oluncaya kadar sürdürdüğü lisans ve lisans üstü dersleri ve yürüttüğü tez çalışmalarıyla İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde etkili ve unutulmaz izler bıraktı.

İstanbul’dan Dara’ya, Karaman’dan Silifke’ye, Ünye'den Mardin'e ülkemizin Geç Antik ve Bizans yapı ve yerleşmelerinde sürdürdüğü kazı ve mimari belgeleme çalışmalarıyla, hem meslek etiği ve disiplini, hem de metodoloji açısından öncü ve örnek oldu.

 

 

Kaynak : Aile
Tür : Gündem Tarih : 27.12.2014
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]